DİLEK YARIMADASI MİLLİPARKI
 

......Dilek Yarımadası Miliparkı Güzelçamlı sınırları içinde ve Kuşadası'na 28 km. uzaklıktadır. Küçük menderes ile Büyük Menderes arasinda kalan Dilek yarim adasi, bes yüz milyon yillik menderes kütlesinin bir parçasidir. Yarimada kus uçusu ortalama 20 km uzunlugunda 6 km genisliginde kabarik sekillerin hakim oldugu yarimadada yer alan Dilek dagi Aydin Daglarinin bati uzantisini olusturur. En yüksek yeri Dilek tepesi, Yarimada pek çok derin kanyonla ve vadiye bölünmüs akarsularla parçalanmis vahsi bir görünümü vardir. Bu kanyon ve vadiler çesitli hayvan ve bitki türlerinin barinagidir.

..... Milli park 19.05.1966 Yilinda, Ak dere ve Karine Orman Bölgesini de içine alarak Samsundagi Milli parki olarak ayrilmistir. Bugünkü alani 11.012 hektardir.Ortalama yüksekligi 600-650 metredir. En yüksek nokta ise dilek tepesi 1237 metredir.

 

Güzelçamli Milli parki, flora (bitki) ve faunasiyla (hayvan) Türkiye'nin en zengin milli parkidir. Milli parkta; Hatay'dan baslayarak Türk – Rus sinirinda sonuçlanan Türkiye sahil seridinde yer alan bitki örtülerinden özellikle agaç ve agaççiklarin büyük bir kismi bu küçük yarimadada mevcuttur. Buözellik yarimadanin jeolojik yapisiyla ilgilidir.

 

Ege, Marmara, Akdeniz ve Karadeniz kiyilarinin bitki örtüsünün tümünübulmak mümkündür. Yarimadada kizilçam ve karaçam ormanlari yer aliyor. Orman alti ise agaçcik halinde ve içine girilmeyecek siklikta, türce zengin bir gelisme göstermis makilerle kaplidir.


Zirve100  

Kizil çam ormanlari kiyinin hemen gerisinden baslar, tepelere dogru yamaçlara yayilir. Dilek ve Dayi oglu Tepesinde 900 metreden sonra kizil çam ormanlarinin yerini karaçam ormanlari aliyor. Bu vadilerde yüksek sicaklik ve nem isteyen kestane topluluklari ve bunlarin arasina yayilmis ihlamur kimi vadilerin içlerinde yer alan dona karsi hassas selvi ve dere içlerindeki doga çinari birlikleri hemen dikkati çeken türlerdir.

 

Milli Park ta bulunan bitki türleri arasinda karaçam, karaselvi, Erguvan, Finike ardici, Defne, Sandalagaci, Zeytin, Mese türleri, Akçaagaç, Ihlamur, Kestane, Çinar, Zakkum, Kokarçali, Hanimeli, Kavak, Incir, Ahlat, Bögürtlen, Keçiboynuzu, Katir tirnagi, Disbudak, Yasemin, Aliç, Menengiç, Sumak, Karaagaç, Funda, Egrelti otlari sayilabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yaban hayvani olarak : Anadolu parsi, Kurt, Tilki, Çakal, Vasak, Yaban kedisi, Porsuk, Sansar, Kirpi, Oklu kirpi, Yaban domuzu, Kertenkele, Kaplumbaga, Kaya kartali, Deniz kartali, Sahin, Dogan, Marti, Karatavuk, Keklik, Kaya güvercini, Tahtali güvercin, Yaban inegi, Yabani at, Tavsan Su samuru, Çulluk, Kerkenez, Yesilbas ördek, Hazar sumrusu sayilabilir .

Denizde bulunan hayvan türleri de : Deniz kaplumbagasi, Yunus baligi, Fok baligi, Mercan Çipura, Istavrit, Hamsi, Karagöz, Levrek, Kefal, Deniz kestanesi, Trança, Köpek baligi, Sinarit, Lahoz, Ofroz, Müren, Yilan baligi, Mirmir, Ahtapot, Sargoz gibi türler mevcuttur.

 

Milli Parki ziyaret mevsimi olarak Nisan – Ekim aylaridir. Yillar önce yarimadaya birakilan at ve sigirlarin burada yetisen yavrulari yabanilesmistir. Karaoluk tepesi yamaçlarinda da Dipburun'da grup halinde dolasan yaban atlarini ve plajlara kadar inen yaban domuzu sürülerini gözlemek mümkündür.

Güzelçamli Milli parki adeta dogal bir botanik bahçesidir.

Mayis – Ekim aylarinda denize girildigi için, özellikle hafta sonlarinda bir çok turist gelmektedir. Hafta sonu gezmeye gelenler genelde burada piknik, temiz havayi özleyenler ormandaki patikalarda yürüyüs ve tirmanis yapabilir. Plajlarda günü birlik turistler için dus, soyunma kabini, içme suyu, tuvalet ve küçük ihtiyaçlarin karsilanabilecegi bir büfe bulunmaktadir. Günü birlik kullanma için su soyunma kabinleri, piknik masalari vardir.

Milli Park ta bulunun koylarin giris kapisina uzakliklari

Içmeler koyu 1 Km.

Aydinlik koyu 5 Km.

Kavakli burun koyu 8 Km.

Karasu koyu 10 Km.

Çamlik koyu 18 Km.

Dip burun Kizlar koyu 25 Km ‘dir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Akdeniz ikliminin özelliklerini gösterir. Yazlar kurak, kislar ilik ve yagisli, yillik ortalama sicaklik 21,7 derece, en sicak ay Temmuz 41 derece, en düsük sicaklik Ocak ayinda 7 derece. Kurak ayla Haziran – Eylül en yagisli geçen aylar Ekim – Ocak aylaridir.

 

Ilginç jeolojik ve jeomorfolojik yapisi yaninda Akdeniz Bölgesinde ender görülen bir bitki örtüsüne sahiptir. Bu özelliginden dolayi, botanikçilerce yapilan arastirmalarla bilimsel bir deger kazanmistir. Milli Park 1990 yilinda, Avrupa Konseyinin A sinifi diplomasina aday gösterilir. Bu belgeyi aldiginda Uluslar arasi bir özelligi kazanmis olacaktir

 

copyrigt 2001-2008 www. guzelcamli.com admin@guzelcamli.com hit counter

Her hakki mahfuzdur. Yayinlanan yazi ve resimler izinsiz veya kaynak gösterilmeden alinip yayinlanamaz.

linkler